9 دی 88

9 دی 88

اوباما رسماً جا زد!

باراک اوباما رئیس‌جمهور آمریکا از توافق کشورش و روسیه در خصوص تحت کنترل قرار دادن تسلیحات شیمیایی سوریه استقبال کرده و گفته اگر دیپلماسی شکست بخورد، آمریکا همچنان آماده مداخله نظامی است.

خبرگزاری فارس: اوباما رسماً جا زد!

به گزارش سرویس فضای مجازی خبرگزاری فارس، سایت شمانیوز نوشت: باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا از توافق کشورش و روسیه درخصوص تحت کنترل قرار دادن تسلیحات شیمیایی سوریه استقبال کرده و گفته اگر دیپلماسی شکست بخورد، آمریکا همچنان آماده مداخله نظامی است.

در این بیانیه آمده است: آمریکا برای تحقق آنچه امروز توافق شده به همکاری خود با روسیه، بریتانیا فرانسه، سازمان ملل و دیگران ادامه می دهد و در صورتیکه حکومت اسد به چارچوب این توافقنامه عمل نکند با پیامدهای آن رو به رو خواهد شد.

اوباما در بیانیه خود نوشته تهدید نظامی آمریکا باعث شد که این فرصت فراهم شود که خواسته های مورد نظر خود را از راه دیپلماتیک پیگیری کنیم.

دیروز(شنبه، 14 سپتامبر) جان کری، وزیر خارجه آمریکا و سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه در کلیک پایان سومین روز مذاکراتشان در ژنو، در یک کنفرانس خبری مشترک جزییاتی از توافق بین دو کشور در مورد تحت کنترل قرار دادن تسلیحات شیمیایی سوریه ارائه دادند.

روسیه و آمریکا همچنین اعلام کردند که سوریه باید به بازرسان اجازه دسترسی به تمامی تسلیحات شیمیایی این کشور را بدهد و در یک هفته فهرست کامل سلاح های شیمایی خود با جزییات کامل را ارائه کند.

توافق آمریکا و روسیه با استقبال فرانسه، از حامیان ارتش آزاد سوریه، از گروه های اصلی مخالف حکومت بشار اسد و موافق حمله نظامی به سوریه رو به رو شده، هرچند این گروه روی خوشی به این توافق نامه نشان نداده است.

ژنرال سلیم ادریس، فرمانده ارتش آزاد سوریه این توافق را ابتکاری از سوی روسیه توصیف کرد که تنها و برای وقت کشی به نفع سوریه ارائه شده است.

به گفته او این توافق نامه در صورت اجرا نمی تواند پایانی بر بحران سوریه باشد و فقط بار مسئولیت کشته شدن صدها نفر در حمله شیمیایی را از دوش بشار اسد بر می دارد.

بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل هم از این توافقنامه استقبال کرده و ابراز امیدواری کرده که این توافقنامه مسیر صلح در سوریه را هموار کند.

آقای کری افزود تیم بازرسان باید تا نوامبر (دو ماه دیگر) در سوریه باشند.

به گفته وزیر خارجه آمریکا هدف نهایی، نابودی کامل تسلیحات شیمیایی سوریه تا اواسط سال 2014 میلادی است.

آقای کری ابراز امیدواری کرد که این توافق بتواند به آغاز فرایند صلح وسیع تری در سوریه کمک کند.

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه در سخنانی گفت که در این توافق اشاره ای به توسل به زور در صورت عدم پایبندی سوریه به مفاد این توافق نشده است. اما او در عین حال افزود که رسیدگی به هر گونه تخطی سوریه به عهده شورای امنیت سازمان ملل خواهد بود.

نظرات (0)
نام :
ایمیل : [پنهان میماند]
وب/وبلاگ :
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)